A tiffany technikáról

Louis Comfort Tiffany (1848 – 1933) amerikai művész, üvegfestő, a Tiffany-üveg kidolgozója. New York-ban, 1892-ben alapította meg cégét, a Tiffany Glass and Decorating Companyt, majd 1900-tól  Tiffany Studios néven, lámpákat, mozaikokat, üvegablakokat, ékszereket  készítettek. Az általa kifejlesztett új technika, sok tekintetben eltér a hagyományos, ólomprofilú illesztéstől. Lehetővé teszi, a lágyabb, finomabb ívek, vonalakat alkalmazását a tervezésben, ezzel utat nyit a szecesszió lenyűgözően gazdag formavilágának.

Róth Miksa (1865 -1944) magyar üvegfestő és mozaikművész. Apja műhelyében, később külföldi tanulmányutakon tanulta az üvegfestés mesterségét. Önálló „üvegfestészeti műintézet”-ét 1885-ben alapította. Budapesten, több helyszín után 1911-től a VII. kerület Nefelejcs utca 26.-ban működött a „Róth Miksa Császári és Királyi Udvari Üvegfestő és Mozaik Művész Műintézete” 1939-ig, ahol emlékét a mai napig őrzi a Róth Miksa Emlékház. Stílusát kezdetben a historizmus jellemezte, majd a szecesszió és az art deco stílusjegyeit, és ezeknek ötvözetét is megtaláljuk alkotásaiban. Itthon és külföldön, számos alkotását megtalálhatjuk. Üvegalkotásai díszítenek számos templomot és középületet, többek között az  Országház, a Gresham-palota, a mai Magyar Nemzeti Bank, a Zeneakadémia épületét.

Hogyan készítjük Önnek a díszüveget?

Első lépésben, egyedi látványterv készül a megrendelő és a tervező elképzelése szerint. A színek gondos kiválasztása után, nagyméretű, önmagában színezett üvegtáblákból a minta szerint, kivágjuk az üvegdarabokat, amelyeknek széleit rézfóliával vonjuk be. Végül, pontosan illesztve, forrasztással összerögzítjük.

Így jön létre a teljes üvegfelület, a ragyogó, mozaikszerű hatás, maradandó esztétikai élményt nyújtva.